پیست اتومبیلرانی فرمول یک استاندارد سرزمین ایرانیان‏

پیست اتومبیل‎رانی سرزمین ایرانیان با استاندارد فدراسیون جهانی اتومبیل‎ رانی در زمینی به مساحت ۸۰ هکتار و با طولی حدود پنج کیلومتر ( ۴۸۵۰ متر) قصد دارد تا تجربه جدیدی را به علاقه ‎مندان سرعت ارائه دهد. تنها پیست منطبق بر استانداردهای فرمول‎وان کشور که از سوی جان تات، رئیس فدراسیون اتومبیل‎رانی مورد بازدید قرار گرفته و شرکت TSI از جانب ایشان به واسطه طرح آی‎لند تحسین شده است؛ با قابلیت عضوپذیری در باشگاه اعضای خود، تبدیل به قطب جذابی برای علاقه‎مندان به اتومبیل ‎رانی خواهد شد. با توجه به قرارگیری این پیست در منطقه ویژه اقتصادی، امکانات و مزایای متعددی برای استفاده کنندگان از آن وجود خواهد داشت که عبارتند از:

  • واردات بدون محدودیت خودروهای لوکس و اسپرت در پیست اتومبیل‎رانی جهت استفاده شخصی
  • تسهیل در ورود و خروج خودروهای مسابقه‎ای مختلف و تجهیزات آن
  • ایجاد مراکز مونتاژ خودرو مسابقات
  • ایجاد مراکز عرضه قطعات خودرو و خودروهای مسابقه‎ای
  • ایجاد مرکز تحقیقات خودرویی
  • احداث پیست‎های تست خودرو برای کارخانجات
  • احداث مراکز آموزشی از جمله آموزش حرفه ای اتومبیل‎رانی
  • احداث پیست مسابقات اتومبیل‎رانی
  • برگزاری مسابقات بین‎المللی اتومبیل‎رانی و جذب گردشگران داخلی و خارجی از طریق آن
  • احداث مراکز تحقیقاتی تخصصی خودرو برای سیستم‎های الکترونیک، هیدرولیک، پنوماتیک، فنربندی، آیرودینامیک، مواد کامپوزیت و موتور خودرو

پلان جانمایی کلی و مشخصات زمین

جانمایی پیست اتومبیل رانی سرزمین ایرانیان در تصویر زیر نمایش داده شده است. این مجموعه در زمینی به وسعت حدودی ۷۵ هکتار طی یک برنامه زمان بندی شده ساخته می شود که شامل مجموعه فرمول ۱ و پیست تست خودرو می باشد.

مشخصه های پیست فرمول ۱ سرزمین ایرانیان

طراحی پیست فرمول ۱ سرزمین ایرانیان که توسط مشاوران بین المللی تراز اول جهان و شاخص در این رشته صورت گرفته است از مشخصه های بی نظیری بهره می برد که تجربه ای متفاوت را برای ورزشکاران و علاقمندان این رشته به ارمغان می آورد. از جمله این شاخصه ها می توان موارد زیر را برشمرد:

هندسه هیجان انگیز پیست

طراحی پیست به صورتی انجام گرفته است که اوج هیجان را برای اتومبیل رانان رقم بزند. رانندگان می توانند تا آخرین سرعت ممکن در این مسیر بتازند و لذت هیجان واقعی را لمس کنند. با این وجود پیست از کیقیت ایمنی بالایی برخوردار است که جسارت رانندگان را دوچندان میکند.

امکان استفاده از پیست در دو جهت

پیست فرمول ۱ سرزمین ایرانیان دارای طراحی منحصر به فردی است که استفاده از هر دو جهت ساعت گرد و پاد ساعت گرد پیست را فراهم می آورد. در این پیست پیچ ها و شیب ها به نوعی در نظر گرفته شده اند که در کنار حفظ ایمنی چاشنی هیجان رانندگی با سرعت بالا می شود.
برای استفاده از هر یک از دو جهت پیست، محوطه ای مخصوص کنار زدن نیز برای هر یک شکل جداگانه قابل تعریف و استفاده میشود که جزئیات آن در نقشه های طراحی لحاظ شده است.

18 پیست در یک پیست

یکی از نکات جذاب پیست فرمول ۱ سرزمین ایرانیان استفاده از ۱۸ فرم پیست در یک پیست کلی است. هر کدام از این انواع برای کاربری ها و مقاصد مختلف قابل استفاده می باشد. بر طبق نظر کارشناسان طراحی پیست، ۳ فرم از این پیست ها برای اخذ همولوگ بین المللی فرمول ۱ در سطح ۲ و ۳ آمادگی ارائه دارند. در کنار این سه پیست می توان به پیست های مخصوص باشگاه اعضا و پیست مخصوص تست خودرو نیز اشاره کرد.

خط آماده سازی اتومبیل ها مطابق با استانداردهای جهانی

خط آماده سازی اتومبیل ها یا همان Pit Lane از جمله نیازمندیها های اساسی برای اخذ همولوگ بین المللی در سطوح ۲ و ۳ می باشد که با بهره گیری از تجارب ساخت پیست های سایر کشورها برای پیست فرمول ۱ سرزمین ایرانیان نیز این خط مطابق استانداردها طراحی شده است.

در تصویر پایین تعداد ۶ پیچ مهم پیست های مهم دنیا که در پیست فرمول وان سرزمین ایرانیان (آی لند) گنجانده شده ، مشخص شده است.

مطالب مرتبط