ورزش کارتینگ

ورزش اتومبیل رانی به لحاظ اهمیت جنبه های ورزشی، گردشگری و اقتصادی از جایگاه ویژه ای برخوردار میباشد. امروزه برگزاری مسابقات حرفه ای اتوموبیل رانی در رشته های مختلف علی الخصوص فرمول یک، تبدیل به یک صنعت بزرگ شده و به لحاظ گردش مالی در ردیف یکی از ده صنعت بزرگ جهان قرار دارد.
برای افرادی که به اتومبیل رانی علاقه دارند و تمایل به شرکت در مسابقات حرفه ای ندارند، ورزش کارتینگ میتواند مناسبترین گزینه باشد. تا به صورت تفریحی از کارت های اجاره ای با هزینه ای بسیار اندک استفاده نمایند و از این ورزش مفرح و مهیج لذت برده و بر مهارتهای رانندگی خود بیافزایند.
مسابقات کارت و به اصطلاح متداول آن “کارتینگ” مفرح ترین نوع ورزش اتومبیل رانی است که در آن محدودیت سن و جنسیت مطرح نبوده که به همین دلیل در کشور ایران نیز از ورزشهای پرطرفدار محسوب میشود. در این ورزش از خودروهای تک سرنشین به نام کارت استفاده میشود که به علت داشتن مرکز ثقل پایین و نزدیکی به زمین، دارای پایداری و ایمنی بالا میباشد و به هیچ عنوان واژگون نمیشود. امروزه مسابقات بین المللی کارتینگ محل عرضه و نمایش آخرین دستاوردهای تکنولوژی روز دنیا و شناسایی استعدادهای جوتن جهت صعود به سطوح بالاتر علی الخصوص فرمول یک محسوب می شوند.

کارتینگ در ایران

نخستین پیست کارتینگ ایران با نام باشگاه کارتینگ فرمولا (آزادی) در سال ۱۳۸۱ در پارکینگ شماره ۱۴ مجموعه آزادی تهران در زمینی به مساحت ۳۰،۰۰۰ متر مربع احداث شد. این مجموعه بزرگ و منحصر به فرد در کشور با حمایت یکی از بزرگترین سازندگان کارتینگ در جهان و تحت مدیریت و مالکیت مدیران مجموعه سرزمین ایرانیان ساخته شد. این پیست در طول هفته میزبان رانندگان علاقه مندی است که با خودروهای اجاره ای یا شخصی خود به تمرین می پردازند. کارتینگ فرمولا (آزادی) در حال حاضر از بازار مناسبی حتی در روزهای سرد سال برخوردار است.

با توجه به ساختار جوان جمعیت ایران  و ویژگیهای ورزش کارتینگ (هیجان انگیز بودن، سرعت کمتر و در نتیجه ایمنی بالاتر نسبت به سایر رشته های اتومبیل رانی، کم هزینه بودن و بسیاری مزایای دیگر) این ورزش در سالهای اخیر با استقبال بی سابقه ای در کشور مواجه بوده است.

پلان جانمایی کلی و مشخصات زمین

جانمایی پیست کارتینگ سرزمین ایرانیان در تصویر زیر نمایش داده شده است. این مجموعه در زمینی به وسعت حدودی ۱۱٫۲ هکتار طی یک برنامه زمان بندی شده ساخته می شود.

کارتینگ سرزمین ایرانیان

کارتینگ سرزمین ایرانیان به عنوان یکی از مهمترین کاربری های تعریف شده از ۲۴ کاربری مجموعه، با امکاناتی بی نظیر در کشور ساخته شده و آماده بهره برداری می باشد. این مجموعه کارتینگ با طول پیستی بالغ بر ۱۴۵۰ متر و با ساختمانی به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع و همچنین امکانات خاص برگزاری مسابقات، به عنوان بزرگترین مجموعه کارتینگ دنیا شناخته میشود. استاندارد سطح A جهانی و امکانات جانبی نظیر سالن های بازی های کامپیوتری، رستوران، کافی شاپ، پارکینگ های اختصاصی و غیره سبب شده است که این کارتینگ به عنوان اولین کارتینگ کشور مطابق با استانداردهای جهانی که امکان برگزاری مسابقات بین المللی را دارد، شناخته شود.

امکانات و مزایای مجموعه کارتینگ سرزمین ایرانیان، خاص و منحصر بفرد در کشور

این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه های کارتینگ در منطقه است که انواع امکانات و خدمات مربوط به کارتینگ و امکانات جانبی و رفاهی را در خود جای داده است. ارائه کارت های اجاره ای و رنتال ریس با قدرت ۲۸ اسب بخار ، کارت های ریس مخصوص با قدرت ۶۴ اسب بخار (۰ تا ۱۰۰ در ۵٫۲ ثانیه)، تجهیزات مدرن زمان گیری، سیستم ثبت رکوردها، ضبط ویدئویی مسابقات، کلوپ عکس و فیلمبرداری، باشگاه اعضا، کلوپ VIP، آموزش، کلوپ بازیهای کامپیوتری، برگزاری انواع مسابقات از جمله مسابقات RMC، و بسیاری امکانات و خدمات دیگر، این مجموعه را از بقیه مجموعه های مشابه در کشور و حتی دنیا متمایز نموده است.

امکانات رفاهی

امکانات تفریحی و رفاهی جانبی متعدد مانند رستوران، کافی شاپ، فروشگاه، سالن بازی های کامپیوتری، سالن بیلیارد، مجموعه پینت بال و سایر خدمات کارتینگ از جمله پیست ریس، پیست رنتال، پیست ماشین های کنترلی، مدرسه کارتینگ از مبتدی تا حرفه ای، لوازم جانبی و لوازم مربوطه (مانند لباس و کلاه و…)، ارائه خدمات عکس و فیلمبرداری در راستای رضایت مشتریان در نظر گرفته شده است. این امکانات در ساختمان اصلی مجموعه با مساحت در حدود ۳۳۰۰ مترمربع بنا خواهد شد. همچنین از آنجا که از جمله معضلات رایج در اکثر مجموعه های تفریحی و تجاری کمبود پارکینگ با ظرفیت کافی است، در این مجموعه پارکینگی با ظرفیت ۲۵۰ خودرو برای رفع این مشکل در نظر گرفته شده است.

هم افزایی حاصل از وجود سایر کاربری های یک مگاپروژه در کنار یکدیگر

قرارگیری پیست کارتینگ در کنار مجموعه هاب شماره یک سرزمین ایرانیان که شامل پارک آبی، شهر بازی، مرکز خرید و هتل و سالن کنفرانس است، امکان استفاده از خدمات ارائه شده در این کاربری ها را برای مشتریان در تمامی اقشار و تمامی سنین فراهم می آورد. همچنین وجود مسیرهای زیبای ارتباطی سواره و پیاده کمک میکند تا تمامی اعضای خانواده بتوانند به صورت انفرادی یا جمعی از همه کاربری ها به صورت دلخواه بهره ببرند و در پایان بازدید خود، در محل های تجمع یکدیگر را ملاقات نمایند.

مشخصات فنی پیست

 • پیست کارتینگ سرزمین ایرانیان براساس استانداردهای بین المللی ساخته شده است و قابلیت برگزاری مسابقات جهانی را دارا میباشد. مشخصات فنی پیست عبارتند از:
  • طول پیست: ۱۶۵۴ متر
  • متوسط سرعت: ۷۵٫۷۷ کیلومتر در ساعت
  • حداکثر سرعت: ۱۱۶٫۱ کیلومتر
  • حداقل سرعت: ۴۶٫۷ کیلومتر
  • زمان در هر دور: ۷۸٫۵۷۷ ثانیه

مشخصات ساختمان مرکزی

 • طراحی توسط دپارتمان معماری و شهرسازی شرکت توسعه سیاحان سرزمین ایرانیان به سرپرستی Ulrik Lauenbach از کشور دانمارک
 • نمای کاملا شیشه ای (Curtain Wall)
 • طراحی دکوراسیون داخلی با استانداردهای بین المللی
 • قابلیت ارائه خدمات به مسافرین اتوبان تهران – ساوه به عنوان یک شاهراه ارتباطی
 • طراحی با سبک معماری مدرن
 • مساحت ۲۶۰۰ متر مربع

مطالب مرتبط