تاریخچه چوگان در ایران

بر پایه شواهد و مدارک متعدد تاریخی که در دست است، چوگان یکی از کهن‌ترین بازی و ورزش‌‌های جهانی به شمار می‌رود. در دست‌ نوشته‌‌ای متعلق به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، گزارشی از چوگان بازی ایرانیان و تورانیان ثبت شده وبه این بازی پرجنب و جوش که سوارکار و اسب در آن نقش برابر دارند، از کارنامه اردشیر بابکان گرفته تا ترانه‌های مردمی و سروده‌های سخنوران بزرگ ایران زمین، بارها اشاره شده است. کارنامه اردشیر بابکان نخستین نوشته‌ای است که به بازی چوگان اشاره می‌کند و پس از آن بیشتر نویسندگان و شاعران پارسی‌گوی، هر یک به مناسبتی از این بازی یاد کرده‌‌اند.

بر اساس اسناد و مدارک تاریخی، بازی چوگان در ایران بیش از ۳ هزار سال قدمت دارد و در طول تاریخ بدون توقف در میان مردم ایران رواج داشته است و آنچنان با تاریخ، فرهنگ و هنر ایران آمیخته که جزئی از هویت هر فرد ایرانی شده است.

چوگان به هنگام کشورگشایی داریوش اول در هند، در آن سرزمین رواج یافته و همچنین در دوره ساسانیان، بخشی از فرهنگ بازی‌های این دوره بوده است. مغولان پس از حمله به ایران و در زمانی که با فرهنگ و هنر ایران آشنا می‌شوند،‌ چوگان بازی را نیز یاد گرفتند و در سراسر امپراطوری وسیع خود، رواج دادند، به نحوی که می‌توان گفت که گرایش کشورهای شرق آسیا به چوگان به همین دلیل است و از این دوره به عنوان جدّی‌ترین برهه خروج چوگان از ایران، یاد می‌شود.

چوگان، میراث معنوی ایرانیان

بازی چوگان در طول تاریخ ایرانزمین همواره از جایگاه مهمی برخوردار بوده است و ایرانیان از هر فرصتی برای گوی زدن و شادی و رقابت با یکدیگر، استفاده می‌کرده‌اند. در مراسم نوروز باستانی نیز جشن‌های ملی و عروسی‌ها پیوسته با بازی چوگان همراه بوده و به بازیکنان برنده، جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌شده است. چوگان، همیشه یادآور خاطرات شیرین مردم بوده است و به همین سبب نقش و نگاره‌های این بازی پرشور، در بسیاری از آثار فرهنگی، هنری و صنایع دستی ایرانیان با شیوه‌های بسیار ابتکاری دیده می‌شود.

مجموعه چوگان سرزمین ایرانیان

چوگان تنها ورزشی است که در المپیک به نام ایران ثبت شده اما تا کنون در زادگاه خود مورد بی مهری قرار گرفته است. این ورزش کهن به بازی شاهان معروف بوده و کارزاری برای نمایش و به رخ کشیدنِ استعداد اسب‌ های جنگیِ سوارکاران ایرانی. هدف ما در سرزمین ایرانیان احیای این ورزش باستانیِ ایران است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده و طرفداران زیادی در دنیا دارد، اگر چه عضویت در کلوپ های چوگان عموماً به دلیل هزینه های بالا عمومیت چندانی ندارد. مشاور ما در طراحیِ زمین چوگان سرزمین ایرانیان، زمین چوگان سنت ماریا در اسپانیا را به عنوان الگو برگزیده که از پر اعتبارترین محل های آمد و شُدِ بزرگان اقتصادی جهان است. اولین و بزرگترین مجموعه استاندارد چوگان در ایران، در مساحتی بزرگتر از ۱۰۰ زمین فوتبال، در مجاورت کورس اسب دوانی سرزمین ایرانیان جای می‌گیرند.

  • اولین زمین چوگان ایران با استانداردهای المپیک
  • حمایت از نماد ملی چوگان
  • نزدیکی به تهران
  • عضویت در کلوپ اختصاصی و VIP چوگان
  • امکان اقامت در کنار فضای سبزِ بی نظیر زمین چوگان
  • برگزاری مسابقات حرفه ای داخلی و خارجی با استاندارهای بین المللی
  • طراحی تخصصی توسط بزرگترین مشاور معماری مجموعه های اسب سواری
  • مساحت مجموعه چوگان سرزمین ایرانیان: ۸۴ هکتار
  • مشاور: KWA