سطح اشغال بخشهای اقامتی دهکده ها پایین و حداکثر تا ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر وسعت فضای باز و سبز اختصاص یافته و انواع سرانه های خدماتی برای دهکده ها بسیار بالاتر از استاندارد کشور میباشد. هر یک از پنج ناحیه اقامتی از لحاظ وسعت و سبک معماری با سایر دهکده ها متفاوت خواهد بود. سبکهای به کار رفته در این دهکده ها عبارتند از:
• دوران های تاریخی ایران
• مدیترانه ای
• مدرن
• مراکشی
• اسپانیایی

دهکده های اقامتی

بخش دوم مجموعه های اقامتی سرزمین ایرانیان شامل دهکده های محصور اقامتی با استانداردهای بالای ساخت می باشد. این منطقه که دارای وسعتی برابر با ۵۷۰ هکتار میباشد از پنج ناحیه اقامتی تشکیل شده است که بیشتر در قسمت شمالی سرزمین ایرانیان قرار دارند. این بخش شامل مراکز آموزشی، امکانات و خدمات عمومی و شهری، امکانات تفریحی و ورزشی، مراکز محله در کنار آپارتمانها و ویلاها برای اقامت است. امکانات موجود در این بخشها به گونه ای طراحی شده استکه ساکنان این بخشهای اقامتی در طول زمان اقامت خود نیازی به مراجعه به خارج از دهکده برای تامین نیازهای روزانه خود نخواهند داشت.

دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با تم دوران تاریخی ایران

این مجموعه ۹۰ هکتاری شامل دو قسمت است. بخش اول آن در شمال زمین گلف و زیر کمربند زمین گلف قرار دارد که در فاز دوم توسعه ویلاهای گلف در داخل کمربند گلف ساخته میشود. بخش دوم در شمال کمربند زمین گلف واقع شده است که ترکیبی از ویلاها و پارک هاست و در فاز سه توسعه زمین گلف ساخته میشود. معماری ساختمانها ترکیبی از معماری مربوط به خانه های قرون ۱۷ و ۱۸ کاشان با مصالح مدرن و باغهای خصوصی برای هر ساختمان میباشد.

دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک اسپانیایی

  • دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک اسپانیایی به مساحت ۸۵ هکتار در سه بخش توسعه می یابد. بخش اول آن در داخل کمربند زمین گلف واقع شده است و در فاز دوم توسعه زمین گلف ساخته میشود. دو بخش دیگر نیز در خارج منطقه گلف قرار دارند. از ویژگیهای این بخش می توان به سقفهای سفالی، دیوار با رنگهای گرم بژ، خاک سرخ و قهوه ای، باغهای با درختان نخل و عمارت های کلاه فرنگی اشاره نمود.

دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک مدیترانه ای

  • دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک مدیترانه ای با مساحت ۹۰ هکتار در شمالی ترین بخش سرزمین ایرانیان با نمای زیبایی به دره قرار دارد. این مجموعه شامل دو قسمت است که بخش اول آن شامل ویلاهای یونانی است و بخش دوم شامل فروشگاههای کوچک و چند مدرسه می باشد. از ویژگیهای این سبک میتوان به دیوارهای سفید با سقفهای مسطح، گنبد، درهای آبی و زرد تو رفته و تراس های مشرف به باغهای زیتون، کاج و انگور اشاره کرد.

دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با تم مدرن

  • مساحت دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک مدرن ۹۰ هکتار بوده که در دو بخش توسعه می یابد. بخش اول در جنوب زمین گلف و بالای کمربندی گلف قرار دارد و شامل ویلاهایی با طراحی جدید و امکانات مدرن است. بخش دوم شامل مدرسه بین المللی خصوصی و دانشکده صنعتی است که شامل آپارتمانهایی برای کارکنان، خوابگاه دانش آموزان و دانشجویان، سالن غذاخوری و فضای آموزشی است.

دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک مراکشی

دهکده بین المللی اقامتی و فرهنگی با سبک مراکشی در غرب سرزمین ایرانیان واقع شده و با معماری آفریقای شمالی ساخته خواهد شد. دیوارهای خشتی قرمز، پنجره های چوبی، باغهای آبی با کاشی های تزئینی و طیفی از پارکها و باغها با امکانات متعدد رفاهی، فضایی مطبوع و دلپذیر را برای ساکنین این دهکده مهیا میکنند که در کشور بی نظیر خواهد بود.

امکانات و مزایای پروژه اقامتی

• تنوع در معماری، گونه ها و سبکهای متنوع

این مجموعه ی بی نظیر اقامتی شامل سبکهای متنوع و شاخص معماری دنیا شامل دوران تاریخی ایران، اسپانیایی، مدیترانه ای، مدرن و مراکشی، ترکیبی از آپارتمانها و ویلاها با اندازه ها و گونه های مختلف است که نمونه ی آن در هیچ جای کشور دیده نمیشود. در طراحی این قسمت سعی شده تا امکان استفاده برای انواع سلیقه ها و سطوح درآمدی وجود داشته باشد. گردشگران از این بخش می توانند از این تنوع به عوالم متنوع دنیای معماری سفر کنند.

• سه شهر در یک شهرک

سرزمین ایرانیان اولین شهرکی است در کشور به طور همزمان موفق به کسب مجوز جهت پایه گذاری و ارائه سه نوع متفاوت از خدمات در یک مکان شده است. منطقه ویژه اقتصادی با مصوبه مجلس شورای اسلامی، شهرک گردشگری با مجوز شورایعالی شهرسازی و معماری و منطقه نمونه گردشگری در مقیاس بین المللی با مصوبه هیات دولت هر یک متضمن ارائه خدماتی خاص با استانداردها، سرانه ها و با مزایای خاص هستند. به بیان دیگر این مجموعه از مزایای قانونی تمامی این مناطق به صورت همزمان بهره میبرد و در مقابل استانداردها و الزامات این مناطق را به صورت همزمان رعایت خواهد نمود. نگفته پیداست که این همزمانی منجر به شکل گیری مجموعه ای متفاوت از آنچه در سایر نقاط کشور دیده میشود خواهد شد و سرزمین ایرانیان را به سمت رسالت خود که همانا ارائه سبک نوینی از زندگی در کشور است سوق خواهد داد.

• امکان استفاده از کاربریهای تخصصی

طراحی و ساخت مجموعه های اقامتی در کاربریهای مختلف، نشان از اهمیت رفاه مشتریان برای مجموعه سرزمین ایرانیان دارد. این موضوع چه در دهکده های اقامتی و چه در کاربری های تخصصی دیده میشود. وجود مجموعه های دهکده اقامتی کارکنان و دهکده دیپلماتیک که برای کارکنان مجموعه و دیپلماتها و سفرا و مقامات بلند پایه در نظر گرفته شده است، مهر تاییدی بر این موضوع است. از سوی دیگر مجموعه ی گلف، چوگان، دهکده پرواز و یا دهکده سلامت نیز علاوه بر اقامت ، خدمات تخصصی مورد نیاز را به مشتریان خود ارائه می کنند.

• تمایز با رقبای موجود از لحاظ ظرفیت، استاندارد و موقعیت

مجموعه اقامتی سرزمین ایرانیان با ۸۶۳ هکتار وسعت، بزرگترین و با کیفیت ترین مجموعه اقامتی در نوع خود در کشور خواهد بود. با توجه به موقعیت، معماری، تعداد ویلاها و آپارتمانها ، طراحی چندین دهکده اقامتی در کنار هم و وجود کاربری های تخصصی، این مکان به فرصتی منحصر به فرد برای مشتریان در کشور چه برای تفریح و استراحت و چه برای سرمایه گذاری تبدیل خواهد شد. ارائه ی خدمات تخصصی، انواع خدمات مورد نیاز مانند تفریح، ورزش، خرید و تجارت و رعایت استانداردها در کنار استفاده از مشاوران مجرب از جمله نکات متمایز کننده ی این مجموعه با سایر پروژه های اقامتی کشور هستند.